PKW I OSCE/ODIHR O RAPORCIE MISJI OCENY WYBORÓW-INFORMACJA PRASOWA
Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze i Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE zgadzają się, że konieczne jest umocnienie zasady tajności głosowania w wyborach, organizowanych w Polsce. PKW, KBW i OSCE/ODIHR opowiadają się także za powszechną możliwości głosowania korespondencyjnego i wzmocnieniem mechanizmów sprzyjających jawności źródeł finansowania partii politycznych.
Przedstawiciele PKW, KBW i OSCE/ODIHR przedyskutowali we wtorek, 28 marca br. rekomendacje z Raportu Misji Oceny Wyborów, odnoszącym się do wyborów parlamentarnych w Polsce w 2015 r. W dokumencie tym sformułowano 16 zaleceń, dotyczących trybu przeprowadzania wyborów, jawności finansowania partii politycznych oraz sprawowanej przez Państwową Komisję Wyborczą kontroli zgodności tego finansowania z prawem. W dokumencie jest także mowa o funkcjonowaniu mediów w trakcie kampanii wyborczej oraz odpowiedzialności karnej za zniesławienie i publiczne znieważenie.
Państwowa Komisja Wyborcza oraz Krajowe Biuro Wyborcze odniosły się do tych rekomendacji, które dotyczą prawa wyborczego. Zgodziły się między innymi z autorami raportu co do umocnienia zasady tajności głosowania w wyborach. Opowiedziały się także za możliwością ograniczenia głosowania przez pełnomocnika wobec wprowadzenia powszechnej możliwości głosowania korespondencyjnego i za wzmocnieniem mechanizmów sprzyjających jawności źródeł finansowania partii politycznych.
PKW za niewłaściwe uznała jedynie propozycje, umożliwiające swobodną ocenę ważności głosu przez obwodową komisje wyborczą oraz ponowne wydawanie karty do głosowania wyborcom, którzy omyłkowo źle ją wypełnili. Zdaniem PKW i KBW takie rozwiązania mogłyby prowadzić do oskarżeń o nadużycia.
PKW i KBW nie zajęły stanowiska wobec podnoszonych w raporcie OSCE/ODIHR kwestii dotyczących prawa karnego czy medialnego, ponieważ nie są one przedmiotem działania organów wyborczych.
Polscy rozmówcy zwrócili uwagę że większość zmian, postulowanych przez misję OSCE/ODIHR wymaga nowelizacji ustaw - przede wszystkim Kodeksu wyborczego oraz ustawy o partiach politycznych. Sprawy te są zatem w gestii ustawodawcy, nie zaś Państwowej Komisji Wyborczej. Podkreślono, że niektóre propozycje misji są zbieżne z postulatami, sformułowanymi przez PKW w sprawozdaniu z wyborów, które zostało przedstawione najwyższym organom państwa w lutym ub.r.
Przedstawiciele OSCE/ODIHR interesowali się także udziałem Państwowej Komisji Wyborczej w procesie legislacyjnym. Zgodnie z dotychczasową praktyką, w trakcie prac nad prawem wyborczym komisje sejmowe i senackie zwracały się do PKW o opinię w sprawie projektów. Przedstawiciele Komisji byli zapraszani posiedzenia komisji parlamentarnych. Sama PKW nie posiada inicjatywy ustawodawczej.
Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz polskie organy wyborcze współpracowały ze sobą wielokrotnie. Przedstawiciele OSCE/ODIHR byli niejeden raz obserwatorami w czasie wyborów w Polsce. Obie strony są zadowolone z dotychczasowych kontaktów i będą je podtrzymać, także by zapewnić realizację rekomendacji z Raportu.
W spotkaniu, zorganizowanym w siedzibie PKW, udział wzięli: Zastępca Przewodniczącego PKW sędzia Wiesław Kozielewicz, Sekretarz PKW i Szef KBW Beata Tokaj oraz Dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w KBW Krzysztof Lorentz. Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie reprezentowali Tatyana Hilscher Bogussevich, Steven Martin oraz Ulvi Akhundlu.
Rejestr zmian
-
Data utworzenia
29-03-2017 12:03
Wprowadził:
Anna Godzwon
-
Data modyfikacji
11-04-2017 16:03
Wprowadził:
Anna Godzwon